Základní škola a mateřská škola Třebenice
Adresa
Paříkovo náměstí 133, Třebenice, 411 13
Koordinátorka světové školy
Mgr. Lucie Racková, tel: , zstrebenice@zstrebenice.cz
Vedení školy
Webová stránka
Certifikát
Certifikát Světová škola platný od roku 2018 do roku 2020.
O škole
Základní škola Třebenice je spádovou školou pro Třebenice a několik okolních obcí. Většina žáků do školy dojíždí. Prostředí školy je téměř venkovské, proto vedeme žáky ke vztahu k přírodě. Posilujeme u žáků vztah k místu, kde žijeme. Chceme, aby se prostřednictvím projektů zapojili do zlepšování kvality života v obci a vytvořili si pocit spoluzodpovědnosti. Zaměřujeme se na ekologická témata (aktivní účast v programech Ekoškola, Škola pro udržitelný život, Litter Less, Rorýsí školy, Recyklohraní, …).
Globální témata zařazujeme do výuky různých předmětů (výchova k občanství, zeměpis, dějepis, ekologické výchova). Některá témata jsou součástí našich projektových dnů (Den Země, Den zdraví). Také se zapojujeme do regionálních projektů nebo mezinárodních programů a jejich prostřednictvím globální témata naplňujeme.
Globalizace se stává součástí našeho běžného života. Zapojením do programu podporujeme u žáků zájem o aktuální dění, sledujeme projevy globalizace v našem okolí, porovnáváme. Diskutujeme a společně hledáme řešení. Učíme se pomáhat lidem v blízkém okolí i lidem na druhém konci světa.
2018/19
téma: fairtrade
K naplnění našich cílů jsme si vybrali téma fairtradeového obchodu. Při realizaci Třebenických férových dnů jsme formou přednášek poznali příčiny a důsledky nerovnoměrnosti života na Zemi. Seznámili jsme mladší žáky s pojmem Fair trade, se základními cíli a principy obchodu Fair trade. Ujasnili si, jak obchod ve světě funguje, kdo je zde producent a kdo spotřebitel. Porovnali jsme život lidí v rozvojových zemích s životním stylem a standartem své rodiny. Pochopili jsme vzájemnou závislost a propojenost světa. Současně jsme zvýšili informovanost o Fair trade mezi žáky, učiteli i rodiči.
Ve dnech 23. – 24. 5. 2019 se uskutečnil 2. ročník Třebenických férových dnů, které jsme začali pořádat v loňském školním roce jako součást naší účasti v projektu Světová škola. Letošní ročník provázely dvě výstavy instalované na chodbě I. stupně naší školy: Příběh banánu a Naše boty. Výstavy nám zapůjčila společnost Fairtrade Česko Slovensko. Z Ekumenické akademie v Praze jsme získali propagační materiály a letáčky.
Všichni žáci naší školy se zúčastnili přednášek o Fairtrade. 23. května byly přichystány přednášky pro I. stupeň. S organizací nám pomáhal pan farář Pavel Klinecký, milými hosty byli Leonardo Teca a Magda Jelínková. Angolan Leonardo Teca si s dětmi povídal o životě dětí v chudých afrických zemích a společně s dětmi porovnával život našich dětí se životem jejich vrstevníků v Africe. Magda Jelínková, která v Praze vede Obchůdek jednoho světa, seznámila žáky s myšlenkou fairtradeového obchodu a přivezla s sebou na ukázku výrobky splňující certifikaci Fairtrade. Děti také mohly ochutnat fairtradeovou čokoládu, čaj nebo kakao.
Pro žáky II. stupně byly podobné přednášky připraveny na pátek 24. 5., doplněny byly o promítání dokumentárního filmu „Jak se žije pěstitelům kakaa“ od společnosti „Na Zemi“.
Na čtvrteční odpoledne si deváťáci před školou otevřeli Fairtradeovou kavárničku. Den předem pro ni napekli banánové a meruňkové muffiny s čokoládou. K muffinám nabízeli kávu, čaj nebo kakao.
Pro návštěvníky výstavy a kavárničky byl připraven také prodejní stánek s fairtradeovými výrobky. Kromě tradičních výrobků – kávy, kakaa a čokolády se zde prodávaly i rukodělné výrobky. S prodejem pomohli i osmáci. Chlapci měli pro menší děti připravenu soutěž – složit znak Fairtrade rozstříhaný na puzzle.
Počasí nám přálo, účast návštěvníků byla hojná, a tak se nám celá akce vydařila.
2017/18
téma: fairtrade
Třebenické férové dny
30. října a 1. listopadu 2017
Cílem akce bylo seznámit děti 1. stupně o myšlence fairtradového obchodu. Akce byla uspořádána ve spolupráci s Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Třebenicích a Městským úřadem v Třebenicích.
V rámci férových dnů proběhly dvě přednášky na téma fairtrade, a to od pana faráře Klineckého a paní Lukášové, zakladatelky Obchůdku jednoho světa. Účastníci se mohli podívat i na dvě expozice: „Za férovou čokoládu“ a „Příběh férové kávy“. Výstavy byly otevřeny i pro širokou veřejnost. Na závěr byla připravena malá ochutnávka Fairtrade výrobků, např. čokolád a čajů.
Fairtrade kavárnička
7. dubna 2018
Cílem kavárničky bylo podpořit zájem žáků o aktuální dění, rozvíjet jejich občanské kompetence a podpořit je, aby se sami zapojili do veřejného života.
Žáci 8. třídy kavárničku pečlivě připravovali. Vyráběli plakáty, nápojové lístky a chystali výzdobu. Také zorganizovali soutěže pro děti. Poté pomáhali občerstvení a nápoje prodávat. Zároveň probíhala výstava „S Fairtrade můžeš změnit svět“.